Čas Dušiček

5. listopadu 2013 v 16:22 | ada.cat |  Co život přináší i odnáší


Svátek mrtvých se už v křesťanském světě slaví od 10. století, v roce 998 jej zavedl benediktýnský opat Odillo ve francouzském klášteře Cluny. V podstatě tak reagoval na přetrvávající pohanské obřady. Pravda je, že kořeny tohoto svátku jsou mnohem starší, historikové předpokládají, že je odvozen z keltského svátku Samhain, kterým pro Kelty končil starý a začínal nový rok.
Keltský svátek se slavil v předvečer 1. listopadu. Keltové věřili, že v tuto noc se svět živých a mrtvých propojuje, a proto zapalovali ohně, aby duše mrtvých přišly, ohřály se a pobyli se svými blízkými. Od 13. století se památka věrných zesnulých rozšířila a začala se slavit v 18 dalších evropských zemích.
V Římě zdomácněl svátek až ve 14. století. V tento den se v některých křesťanských zemích konali tři mše za zemřelé, tento zvyk v polovině 18. století potvrdil papež Benedikt XIV a určil jej pro kněze ve Španělsku, Portugalsku a Latinské Americe. Od roku 1915 se tato podoba rozšířila na popud papeže Benedikta XV po celé římskokatolické církvi.
Výňatek z: www.pohrebnictvi.eu

Jako malá jsem vždycky chodila s maminkou na hřbitov a hlavně na Dušičky rozsvítit. Moc se mi líbil náš maličký hřbitůvek když všude svítila světýlka. Vždycky jsme se šly projít a prohlédnout si výzobu po celém hřbitově.
Jeden rok jsme zase šly rozsvítit a když jsme se chystaly že půjdeme domů snesla se veliká mlha, on se snášela už když jsme vyšly z domova, ale kdž jsme odcházely ze hřbitova byla už tak husá, ženebylo vidět na krok.
Náš hřbitůvek je za vesnicí a tam nesvítí jediná lampa, tak jsme se s maminkou vzaly za ruku a jdem.
Najednou jsme uslyšely takové divné svištění. Zastavily jsme se a poslouchaly, co by to mohlo být. Na nic jsme ale nepřišly, jen to, že se to docela rchle přibližuje.
Najednou mě maminka strčila do příkopu a naposlední chvíli uskočila také.
Kolem nás prosvištěl dědek na neosvětleném kole, a že jel z kopce, tak jel i pořádně rychle. No málem jsme se leknutím po... znečistily.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama