O založení Pecky

4. listopadu 2008 v 15:47 | ada.cat |  Pohádky a pověsti z východu Čech


Poslechněte pověsti o Pecce, jak vznikl její tvrdý hrad! Za oněch temných časů, kdy ještě čarodějnice bez překážky provozovaly své rejdy, žila také zlá černokněžka na Táboře u Lomnice. Celý kraj měla v hrsti. Komu byla nakloněna, tomu pomáhala, ale s tím, kdo se jí nezachoval, bylo amen, proto se jí lidé raději zdaleka vyhýbali, anebo jí otrocky sloužili.
Občas pozvala si vědma dvě ženy z blízké dědiny Ploučnice, aby jí daly prádlo do pořádku. Nechodily s chutí, ale odepříti takovou službu mocné kouzelnici, k tomu neměly dost odvahy. Jednou se čarodějka opět chystala za svými spády a nakázala těm ženským, aby jí zatím vypraly prádlo.
"Pilně pracujte," nařídila jim, koulejíc očima, "ale do mé jizbice ani nepáchněte, se zlou byste se potázaly! Až se vrátím, dostanete večeři a plat."
Pradleny věru neměly chuti kramařiti v ohyzdné haluzně. I daly se do práce, drbaly a mnuly prádlo, chvílemi na čarodějku broukajíce, že jim dnes, zrovna po pouti, mohla dát pokoj. Když k večeru pověsily, vytáhly své ranečky dnes lépe zásobené než jindy a vyňaly z nich koláče, ovoce a maso. Chutnalo jim. Jedly, jako když paličkami tluče.
"Kdo by čekal na večeři od baby vědmy," pravily, "to bychom něco popadly! Sama beztoho nemá kale co pod zub dát; je suchá jako trdlice."
Zatím čarodějná bába se byla vrátila zadem a vyslechla, co si pradleny povídaly. Ženské, když ji spatřily, zůstaly jak opařeny, viděly, že jsou v bryndě, že měly mlčet. Kouzelnice ve zlosti vytrhla jedné ženě ohryzanou kost a mrštila jí na západ.
Tam vznikl potom hrad Kost. Na to sebrala pecku od té druhé pradleny a hodila ji na východ. Tam povstal později hrad Pecka.
Poděšeným vesničankám dala vědma místo platu hrsti březového lupení. Nacpaly si ho do kapes, aby čarodějky znova neurazily a teprve doma viděly, že jim královsky zaplatila: v kapsářích měly plno zlata. Vrátily se tedy na Tábor, aby dárkyni poděkovaly a za odpuštění ji prosily, ale na vrcholu kopce už nebylo chaloupky ani kouzelnice. Všecko jako by země pohltila.
Zpracováno podle:
L.Mašínová (1941): Staré pověsti a legendy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama